Sudety to łańcuch górski rozciągający się na obszarze południowo- zachodniej Polski oraz północnych Czech. Niewielka część Sudetów znajduje się również na terenie Niemiec. Sudety dzielą się na:

  • Sudety Zachodnie z najwyższym szczytem Snieżką 1601 m npm;
  • Sudety Środkowe z najwyższym szczytem po czeskiej stronie Wielka Destna 115 m npm, a po polskiej Orlica 1084 m npm;
  • Sudety Wschodnie z najwyższym szczytem po czeskiej stronie Pradziad 1492 m npm i po polskiej Śnieżnik 1425 m npm.

W skład Sudetów wchodzi wiele pasm górskich jak między innymi. Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie czy Rudawy Janowickie.

Góry te to region bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym ze względu na walory widokowe, ukształtowanie, bogatą florę i faunę, fascynującą historię, bardzo dobrze rozwiniętą sieć szlaków turystycznych pieszych i rowerowych oraz świetna infrastrukturę gastronomiczna i hotelową. Sudety są bardzo zróżnicowane i urozmaicone pod względem geologicznym i krajobrazowym. Występuje tu przyroda o charakterze alpejskim, a klimat i pogoda bywają zmienne i pozwalają wtedy poczuć „prawdziwy charakter gór”. Szlaki piesze i rowerowe prowadzą przez najciekawsze zakątki Sudetów, zarówno w niższych, średnich jak i najwyższych partiach. Dzięki temu podczas wędrówek można podziwiać niezwykle piękne krajobrazy .
Wędrówki przez gęste górskie lasy, torfowiska, po płaskowyżach na wysokości ponad 1000 m npm, . Wędrówki dolinami rzek, trawersy i wejścia na szczyty. To wszystko dostarcza nie tylko wrażeń estetycznych i wizualnych ale pozwala osiągnąć to „przyjemne zmęczenie” po wędrówce – tak znane i lubiane uczucie wszystkim miłośnikom gór i wędrówek.

Odpocząć można w jednym z wielu schronisk, hoteli lub pensjonatów położonych zarówno w wysokich partiach gór jak również w niżej położonych miasteczkach i osadach górskich. Odpoczynek można urozmaicić korzystaniem z różnorodnej infrastruktury jak baseny, parki wodne, spa, uzdrowiska, parki linowe i przygodowe. Sudety to również miejsce wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych. W każdym sezonie odbywają się tu festiwale, koncerty, spotkania z osobistościami ze świata alpinizmu czy himalaizmu, maratony rowerowe czy trekkingowe.

Nie sposób nie wspomnieć o bogatej i burzliwej historii tego regionu, który przecież leży na styku granic trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. Wpływy kulturowe oraz dziedzictwo historyczne tych trzech krajów, można spotkać podczas każdej wyprawy pieszej czy rowerowej.

Dolny Śląsk jest północno-zachodnią częścią historycznego i geograficznego regionu Śląska; Górny Śląsk leży na południowym wschodzie.

W różnych okresach historii była częścią Królestwa Polskiego, Czech, Węgier, Cesarstwa Austriackiego, Prus i Niemiec; ponownie stał się częścią Polski w 1945 r. w wyniku zmian granic po II wojnie światowej.

Historyczne powiązania

Księstwo Czech na początku lat 900 -9; 90 Królestwo Polskie 990-1038; Księstwo Czech 1038-1054; Królestwo Polskie 1054-1202; Księstwo Śląskie 1202-1335; Królestwo Czech 1335–1526; Habsburg Monarchia 1526-1742; Królestwo Prus 1742-1871; Imperium Niemieckie 1871-1918; Weimarska Republika Niemiec 1918-1933; Nazistowskie Niemcy 1933-1945; Polska od 1945

Dolny Śląsk jest jednym z najczęściej odwiedzanych regionów w Polsce. Słynie z dużej liczby zamków pałaców i parków krajobrazowych. Są to między innymi: Zamek Książ, Zamek Grodziec, Zamek Bolczów, Pałac Kliczków, Pałac Krobielowice. W samej Kotlinie Jeleniogórskiej znajdują się też: Pałac Wojanów, Pałac Pakoszów, Pałac Łomnica, Pałac Staniszów. Inne atrakcje: Twierdza Koenigstein, Twierdza Srebrna Góra, Opactwo Cystersów w Lubiążu, Krzeszowie, Henrykowie, Świątynia Wang w Karpaczu, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Sudety, z wyszczególnieniem Karkonoszy i Gór Izerskich, Rudawski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolina Baryczy.

Największym i najczęściej odwiedzanym miastem jest Wrocław, położony nad Odrą , która dzieli miasto wraz z jej dopływami i kanałami, płynąc wokół 12 wysp i pod 112 mostami. Wrocław to historyczna stolica Śląska i Dolnego Śląska. Dziś jest stolicą województwa dolnośląskiego.

Burzliwa historia Wrocławia zapisana jest w jego murach. Wyspa Ostrów Tumski przypomina nam czasy wczesnego średniowiecza. Jest to jeden z najbardziej zachwycających i najlepiej zachowanych przykładów europejskiej architektury sakralnej. Ratusz zaliczany jest do najwspanialszych gotyckich budowli w Europie Środkowej. We Wrocławiu znajdziesz także największą komorę barokową w Polsce. Nazywa się Aula Leopoldina w XVII-wiecznym uniwersytecie. Kolejną perełką architektury jest Hala Stulecia. Wrocławskie teatry, kina, opera, teatr muzyczny, filharmonia, muzea, galerie i kluby oferują ciąg ciąg wydarzeń artystycznych. To miejsce słynnych międzynarodowych festiwali muzycznych i artystycznych: Wratislavia Cantans - Muzyka i sztuka, Festiwal Jazz nad Odrą, Dni Muzyki Starych Mistrzów, Festiwal Piosenki Aktorskiej, Międzynarodowe Sesje Jazzowe z okazji Wszystkich Świętych, Spotkania Teatralne One Actor, New Horizons Festiwal.

Wrocław jest jednym z największych miast uniwersyteckich w Polsce z Uniwersytetem Wrocławskim, Politechniką Wrocławską, Akademią Medyczną we Wrocławiu, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytetem Muzycznym im. Karola Lipińskiego, Akademia Sztuk Dramatycznych im. Ludwika Solskiego i Akademia Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki.

Z Wrocławia, dzięki bardzo dobrym połączeniom drogowym i kolejowym, łatwo i względnie szybko, można znaleźć się w Sudetach, Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej, a stamtąd już blisko do atrakcji po czeskiej i niemieckiej stronie Euroregionu Nysa.